Časté otázky

Prečo nejaká firma odkupuje PET vrchnáky?

Špecializované firmy na tom majú postavené svoje podnikanie. Vrchnáky recyklujú, vyrábajú z nich plastový granulát, ktorý ďalej predávajú výrobným firmám. Výrobné firmy z nich vyrábajú technické plasty, plastové súčiastky, obaly a pod.

Aké vrchnáky sa zbierajú?

Zbierajú sa PET vrchnáky z PET fliaš alebo krabíc od nápojov:

  • minerálne vody (napr.: Rajec, Fatra, … )
  • sladené nápoje (napr.: Kofola, Coca Cola, … )
  • nápoje z tetrapakov (napr.: mlieko, džúsy, Acidko, … )
  • vrchnáky z olejov

Nezbierajú sa vrchnáky z drogérie (napr.: šampóny, spreje, …), čistiacich a pracích prostriedkov. Niektoré z nich sú síce z PET plastov, ale veľká väčšina nie je.

Prečo sa zbierajú len vrchnáky a nie celé PET fľaše?

Z recyklovateľných pastov sú najskladnejšie vrchnáky. Momentálne nemáme kapacity na skladovanie a odvoz celých fliaš.

Čo znamená názov HorebPET?

Horeb je vrch, ktorý sa nachádza v pohorí Sinaj v Sinajskej púšti v Egypte. Vrch Horeb sa spája s viacerými biblickými postavami, ako Mojžiš alebo Eliáš a ich neľahkým výstupom na tento vrch. Podobne aj zber PET vrchnákov za účelom pomoci druhým je ako náročný výstup na strmý vrch. Treba zbierať odhodlane a vytrvalo.

Kto stojí za OZ HorebPET?

HorebPET založili v roku 2013 dobrovoľníci: Ladislav Rydzyk, Monika Hricáková, Paula Fusková a Lenka Šabíková. Aktálne pre OZ HorebPET robia aj ďalší dobrovoľníci. Ich zoznam nájdete tu.  Koordinátormi OZ sú Lukáš Murín a Monika Hricáková. Všetci členovia organizačného tímu sú zamestnaní, OZ HorebPET sa venujú vo voľnom čase a stretávajú sa v Dome Quo Vadis.

Dôveryhodnosť OZ zabezpečujú dobré referencie a odporúčania známych, ktorí poznajú dobrovoľníkov osobne, ako aj ich predchádzajúce filantropické aktivity.

Ako vznikol HorebPET, o.z.?

Pôvodne sa PET vrchnáky začali zbierať na kúpu elektrického vozíka pre mladého muža, ktorý sa ocitol v ťažkej životnej situácii po autonehode. Keďže zbierka sa ukončila, ale ľudia, ktorí boli oslovení, zbierali PET vrchnáky aj naďalej, pár nadšencov sa rozhodlo pokračovať v tejto aktivite a získavať financie pre ďalších, čo to potrebujú.

Po viac ako polročných prípravách bol HorebPET spustený začiatkom roka 2013 v neoficiálnej forme – ako projekt. Potom ako projekt úspešne fungoval viac ako štyri roky, dostal  28.7.2017 oficiálnu formu a bol zaregistrovaný ako občianske združenie HorebPET.

Prečo dobrovoľníci venujú svoj čas tomuto občianskemu združeniu?

Všetci, ktorí sa venujú tomuto HorebPET, o.z., už niekedy pocítili pomoc od ostatných v rôznych podobách. Nie každý mal také šťastie. Aj preto sa rozhodli pomáhať ďalším, s cieľom, aby tí “ďalší” zase šírili svoju pomoc ďalej. V neposlednom rade je pre dobrovoľníkov veľkou motiváciou viera v Boha, ktorá ich k tomu všetkému inšpiruje.

Kto vyberá ľudí, ktorí dostanú peniaze?

Organizačný tím OZ HorebPET vyberá spomedzi prijatých žiadostí.

Môžem vám poukázať 2% z daní?

Vopred ďakujeme za podporu formou poukázania 2% z vašich daní. Viac info TU.